Horalská kapela ZORÓMBEK

 

HK Zorómbek vznikla v září 1989. Jejími členy jsou studenti polského gymnázia v Českém Těšíně, jehož je kapela reprezentantem. Dva roky působila jako soubor polské Matice školské v ČR, od září 1994 organizačně byla součástí Polského pěveckého sdružení Collegium Canticorum a od února 1999 je souborem Polského uměleckého sdružení ARS MUSICA. V současnosti má kapela asi 12 členů - instrumentalistů a zpěváků - ve věku 15-19 let. Uměleckým vedoucím a zakladatelem je Dr. Leszek Kalina.

Soubor se zaměřuje na horalský písňový folklór Těšínských Beskyd jablunkovského subregionu, který se snaží provádět autenticky, bez "uměleckých" úprav, v originálních krojích.

Soubor se účastní různých akcí na Těšínsku; v březnu 1992 dvakrát koncertoval v polské Poznani a v červnu 1993 se zůčastnil slavnostního otevření posovětského města Borne Sulinowo w Koszalinském vojvodství, kde jeho dovednosti ocenil m.j. i tehdejší místopředseda vlády Goryszewski. Soubor nezapomíná ani na etnografické vzdělávání dětí základních škol, pro které pravidelně pořádá výchovné koncerty.

Kapela již uskutečnila nahrávky pro ostravský a varšavský rozhlas, objevila se i na obrazovkách katovické televize.