Spolek soukromých osob AMICI CANTIONIS ANTIQUAE

vznikl v lednu 1992 jako vokální kvarteto (Halina Pribula, Beata Brzóska, Leszek Kalina - umělecký vedoucí a zakladatel, Lech Gattnar) a umělecky nezávislý soubor v rámci Polského pěveckého sdružení Collegium Canticorum. Cílem Spolku bylo příležitostné provedení zapomenutého sborového díla Jiřího Třanovského (1592-1637). Po uskutečnění této nahrávky pro Muzeum Těšínska a Ostravský rozhlas a navíc několika koncertech, čtveřice zpěváků se rozhodla pokračovat ve své činnosti dále a zaměřit se na sborovou hudbu a`capella nejen období renesance a zároveň rozšířit členskou základnu (Kateřina Kafková, Aleksandra Sładeczek, Grażyna Sucha, Roman Najder, Radek Duda).

Od června 1998 do listopadu 2002 působení bylo pozastaveno.

Současná reaktivace v rámci Polského uměleckého sdružení ARS MUSICA je spjata se změnou vokálního profilu skupiny smíšené na mužskou s využitím kontratenorových hlasů.

Současné složení:  

Leszek KALINA kontratenor, tenor
Witosław SZWARC kontratenor, tenor
Jacek RYBICKI kontratenor, tenor
Marian JEŻOWICZ tenor
Marek WOJNAR baryton
Marian OWCZARZY baryton
Witold BIERNAT bas
Jan PIETER bas
Adam BIELESZ bas

Soubor se již několikrát objevil ve vysílání Ostravského rozhlasu, polské a české televize. Sbor je členem Hudebně-pěvecké organizace polských souborů na Těšínsku, Svazu sborů a orchestrů ve Warszawě a Unie českých pěveckých sborů.

Bývalí členové mužské sestavy:

Henryk SZYMECZEK; Matúš KUŠNÍR; Radek ŚMIŁOWSKI; Ryszard WANIA; Roman KASZPER; Witold RYBICKI