Komorní sbor MUSICAE AMANTES - Nýdek

Vokální sexteto MUSICAE AMANTES je v současné době nejmladším z působících na Těšínsku malých vokálních souborů. Vzniklo v lednu 1997 a jeho první minikoncert se uskutečnil o pět měsíců později v Hrádku ve Slezsku. Od této doby soubor již několikrát vystupoval u příležitosti různých kulturních akcí: zúčastnil se přehlídky polských komorních sborů v Horní Suché (1998), zahajoval Valnou hromadu Svazu polských sborů v ČR v Karviné (1999), vystupoval ve Varšavě na slavnostech 10-le Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (senátní organizace pro krajanské kontakty - 1999) a na prestižním Festivalu sborové tvorby v Jihlavě (2000). V rámci tohoto Festivalu koncertoval v rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u příležitosti jeho 140-tých narozenin.

Repertoár tohoto ambiciozního a perspektivního komorního tělesa tvoří sakrální i světské skladby období renesance, úpravy lidové i zábavné hudby a černošských spirituálů. Aktuálně se soubor zaměřuje na koledy a hudbu XX století.

Členy souboru jsou mladí lidé, většinou studenti. Od února 1999 KS Musicae Amantes působí pod záštitou Polského uměleckého sdružení Ars Musica, je členem Sdružení polských sborů v ČR, Polského svazu sborů a orchestrů a Unie českých pěveckých sborů. Zakladatelem a uměleckým vedoucím je Bogdan Szmek.

 

 

Současné složení:

Katarzyna Bezecna

sopran

Aleksandra Pruszydło

alt

Magdalena Szmek

alt

Bogdan Szmek

tenor

Zbigniew Szmek

tenor - baryton

Jacek Rybicki

bas